Skip to content

2548 Balfrey DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block724.31
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,074
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
48%
Improvement Value:$256,400
52%
Total Assessment$496,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,039+5.2%
2024$8,593+30.7%
2023$6,573+0.4%
2022$6,544+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$519,000
Sq Ft1,074DeedBook 18744, Page 323Recorded10/26/2021

Property Sale

Sale
$401,000
Sq Ft1,074DeedBook 18524, Page 329Recorded6/10/2021

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 14998, Page 1977

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5491, Page 895

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 4686, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1969