Skip to content

2534 Balfrey DriveToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2009

Property Information

Block724.31
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,036
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
56%
Improvement Value:$189,700
44%
Total Assessment$434,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,916+5.2%
2024$7,525+10.9%
2023$6,784+0.4%
2022$6,754+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 10103, Page 269

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5305, Page 928

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 4714, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1955