Skip to content

2526 Balfrey DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jan 30, 2006

Property Information

Block724.31
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,112
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
59%
Improvement Value:$180,800
41%
Total Assessment$445,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,118+5.2%
2024$7,717+11.7%
2023$6,909+0.4%
2022$6,878+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 13030, Page 1338

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 11458, Page 591

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3552, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1960