Skip to content

2570 Balfrey DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$702,000
Last Sale Date
Dec 17, 2025

Property Information

Block724.31
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,064
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,000
56%
Improvement Value:$188,400
44%
Total Assessment$423,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,710+5.2%
2024$7,329+13.1%
2023$6,478+3.3%
2022$6,270+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$702,000
Sq Ft1,064DeedBook 20236, Page 1060Recorded12/23/2025

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,132DeedBook 18041, Page 60Recorded9/4/2020

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4992, Page 136

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 4781, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1960