Skip to content

789 Francis DriveToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Mar 22, 2018

Property Information

Block724.33
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,900
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
46%
Improvement Value:$313,300
54%
Total Assessment$578,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,531+5.2%
2024$10,010+9.0%
2023$9,183+5.6%
2022$8,697+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 17071, Page 1067Recorded4/3/2018

Property Sale

Sale
$360,952

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 16457, Page 1667Recorded7/25/2016

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 11032, Page 883

Property Sale

Sale
$37,900
DeedBook 3580, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1956