Skip to content

785 Francis DriveToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block724.33
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,542
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
57%
Improvement Value:$224,000
43%
Total Assessment$519,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,451+5.2%
2024$8,984+17.4%
2023$7,653+0.4%
2022$7,619+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,542DeedBook 19238, Page 1900Recorded12/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 1982