Skip to content

1257 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2020

Property Information

Block724.35
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,084
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
66%
Improvement Value:$83,000
34%
Total Assessment$246,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,480+5.2%
2024$4,258+0.9%
2023$4,221+0.4%
2022$4,202+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$233,000
DeedBook 12244, Page 1686

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5468, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1965