Skip to content

799 Titan DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
Dec 3, 1993

Property Information

Block724.36
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage864
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
65%
Improvement Value:$67,700
35%
Total Assessment$194,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,545+5.2%
2024$3,370-13.1%
2023$3,880+0.4%
2022$3,863+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 5122, Page 699

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 4000, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1967