Skip to content

1269 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$194,500
Last Sale Date
Aug 15, 2016

Property Information

Block724.36
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,109
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
56%
Improvement Value:$98,200
44%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,101+5.2%
2024$3,898-2.9%
2023$4,016+0.4%
2022$3,998+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$194,500

From:

To:

Sq Ft1,109DeedBook 16482, Page 1738Recorded8/19/2016

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 15323, Page 1087

Property Sale

Sale
$228,500
DeedBook 12667, Page 133

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5698, Page 88

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5046, Page 795

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 4204, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1961