Skip to content

1275 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Sep 25, 2018

Property Information

Block724.36
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,112
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
57%
Improvement Value:$97,000
43%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,079+5.2%
2024$3,877-4.1%
2023$4,043+0.4%
2022$4,025+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,112DeedBook 17267, Page 59Recorded10/12/2018

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12230, Page 1258

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4677, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1962