Skip to content

2425 Stanley DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 25, 2013

Property Information

Block724.37
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,442
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
45%
Improvement Value:$354,300
55%
Total Assessment$649,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,824+5.2%
2024$11,239+29.0%
2023$8,715+0.4%
2022$8,677+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 15603, Page 849Recorded8/5/2013

Property Sale

SaleMulti
$548,800
DeedBook 14027, Page 1025

Property Built

Built

Year Built: 1965