Skip to content

2405 Stanley DriveToms River, NJ 08755

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block724.37
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,000
34%
Improvement Value:$460,000
66%
Total Assessment$695,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,791+5.2%
2024$11,208+13.0%
2023$9,917+0.4%
2022$9,874+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft2,344DeedBook 19881, Page 1206Recorded12/20/2024

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,344DeedBook 16902, Page 1439Recorded10/13/2017

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 13327, Page 1157

Property Sale

Sale
$429,900
DeedBook 12307, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1966