Skip to content

753 Tunney Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block724.38
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,360
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
49%
Improvement Value:$146,000
51%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,190+5.2%
2024$4,933+6.2%
2023$4,644+0.4%
2022$4,624+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5528, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1959