Skip to content

739 Tunney Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2007

Property Information

Block724.38
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
41%
Improvement Value:$180,300
59%
Total Assessment$307,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,596+5.2%
2024$5,319+18.4%
2023$4,494+0.4%
2022$4,474+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 5478, Page 266

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1969