Skip to content

752 Tunney Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Date
Dec 13, 2010

Property Information

Block724.39
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,208
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
60%
Improvement Value:$176,600
40%
Total Assessment$441,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,042+5.2%
2024$7,644+10.0%
2023$6,946+0.4%
2022$6,916+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14772, Page 1962

Property Built

Built

Year Built: 1961