Skip to content

744 Tunney Point DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block724.39
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,172
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
54%
Improvement Value:$203,400
46%
Total Assessment$438,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,983+5.2%
2024$7,589+13.7%
2023$6,676+0.4%
2022$6,647+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft1,172DeedBook 16490, Page 1408Recorded8/26/2016

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4853, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1970