Skip to content

780 Tunney Point DriveToms River, NJ 08754

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block724.39
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9002

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,574
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
44%
Improvement Value:$304,700
56%
Total Assessment$539,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,828+5.2%
2024$9,342+23.0%
2023$7,595+0.4%
2022$7,562+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 14061, Page 1

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 13731, Page 1725

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5330, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1975

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook NaN, Page NaN