Skip to content

655 Demont StreetToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 23, 2015

Property Information

Block724.50
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,632
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
24%
Improvement Value:$284,000
76%
Total Assessment$372,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,774+5.2%
2024$6,439+0.6%
2023$6,403+0.4%
2022$6,375+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 16073, Page 1305Recorded5/6/2015

Property Sale

SaleMulti
$143,500
DeedBook 5224, Page 274

Property Sale

SaleMulti
$38,000
DeedBook 5158, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1994