Skip to content

2015 Ravenwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Mar 9, 1993

Property Information

Block724.51
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
35%
Improvement Value:$144,100
65%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,044+5.2%
2024$3,845-13.3%
2023$4,436+0.4%
2022$4,417+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5200, Page 918

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4402, Page 700

Property Built

Built

Year Built: 1984