Skip to content

2002 Oak Dale RoadToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2021

Property Information

Block724.51
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,300
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
29%
Improvement Value:$182,400
71%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,705+5.2%
2024$4,473-11.7%
2023$5,065+0.4%
2022$5,043+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 17946, Page 472Recorded7/1/2020

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 16593, Page 1246Recorded12/8/2016

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 16206, Page 783Recorded10/6/2015

Property Sale

Sale
$24,200
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964