Skip to content

2015 Oak Dale RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Dec 31, 2015

Property Information

Block724.52
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,728
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$184,100
68%
Total Assessment$272,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,955+5.2%
2024$4,710-15.4%
2023$5,569+0.4%
2022$5,544+14.4%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 16284, Page 1573Recorded1/6/2016

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 16209, Page 862Recorded10/7/2015

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 12715, Page 1644

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 11604, Page 1334

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 4111, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1973