Skip to content

2009 Oak Dale RoadToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 4, 2018

Property Information

Block724.52
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,948
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
23%
Improvement Value:$240,900
77%
Total Assessment$314,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,734+5.2%
2024$5,451-4.4%
2023$5,701+0.4%
2022$5,676+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 17141, Page 246Recorded6/11/2018

Property Sale

SaleMulti
$299,900
DeedBook 12896, Page 1501

Property Sale

SaleMulti
$157,000
DeedBook 10535, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1983