Skip to content

2019 Teakwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$461,000
Last Sale Date
Nov 7, 2024

Property Information

Block724.53
Lot14.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,370
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
24%
Improvement Value:$240,900
76%
Total Assessment$316,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,771+5.2%
2024$5,486+2.8%
2023$5,336+0.4%
2022$5,312+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$461,000
Sq Ft1,370DeedBook 19875, Page 697Recorded12/13/2024

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,370DeedBook 17190, Page 1487Recorded7/27/2018

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 14154, Page 708

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5685, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1995