Skip to content

2010 Birchbark PlaceToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2023

Property Information

Block724.53
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,240
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
22%
Improvement Value:$267,000
78%
Total Assessment$341,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,960+5.4%
2024$5,653+11.5%
2023$5,068+0.5%
2022$5,045+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$38,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973