Skip to content

602 Coolidge AvenueToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2018

Property Information

Block724.55
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,676
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
29%
Improvement Value:$210,500
71%
Total Assessment$296,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,399+5.2%
2024$5,132-11.5%
2023$5,799+0.4%
2022$5,774+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 16700, Page 106Recorded4/3/2017

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 11775, Page 446

Property Sale

SaleMulti
$141,500
DeedBook 10185, Page 1271

Property Built

Built

Year Built: 1986