Skip to content

2012 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$503,000
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block724.55
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,884
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
22%
Improvement Value:$272,800
78%
Total Assessment$350,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,388+5.6%
2024$6,050-2.9%
2023$6,232+0.4%
2022$6,205+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$503,000
Sq Ft1,884DeedBook 19416, Page 761Recorded6/28/2023

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 16133, Page 632Recorded7/14/2015

Property Sale

SaleMulti
$19,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955