Skip to content

2004 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
May 3, 2019

Property Information

Block724.55
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,144
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
37%
Improvement Value:$142,500
63%
Total Assessment$225,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,106+5.2%
2024$3,903-11.6%
2023$4,414+0.4%
2022$4,394+18.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 17463, Page 796Recorded5/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1956