Skip to content

1956 Ravenwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
Dec 19, 1988

Property Information

Block724.56
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,416
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
17%
Improvement Value:$403,600
83%
Total Assessment$486,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,861+5.2%
2024$8,423+7.8%
2023$7,811+0.4%
2022$7,776+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

SaleMulti
$56,000
DeedBook 4725, Page 932