Skip to content

1951 Red Cedar StreetToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Date
Oct 1, 2015

Property Information

Block724.56
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage795
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
37%
Improvement Value:$115,400
63%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,858+6.2%
2024$2,692-15.1%
2023$3,170+0.5%
2022$3,154+5.3%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft795DeedBook 16280, Page 42Recorded12/30/2015

Property Sale

SaleMulti
$65,900
DeedBook 4372, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1955