Skip to content

1950 Ravenwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block724.56
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,432
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
26%
Improvement Value:$237,200
74%
Total Assessment$320,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,831+5.2%
2024$5,543-2.3%
2023$5,674+0.4%
2022$5,649+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,432DeedBook 19075, Page 1853Recorded6/23/2022

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 13247, Page 184

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 4378, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1985