Skip to content

1941 Red Cedar StreetToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Dec 15, 1998

Property Information

Block724.56
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,488
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
27%
Improvement Value:$211,100
73%
Total Assessment$289,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,265+5.2%
2024$5,004-6.5%
2023$5,351+0.4%
2022$5,327+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5649, Page 837

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 4594, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1985