Skip to content

1937 Red Cedar StreetToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$67,900
Last Sale Date
Jun 18, 1984

Property Information

Block724.56
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,354
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
31%
Improvement Value:$171,200
69%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,538+5.2%
2024$4,314-9.8%
2023$4,782+0.4%
2022$4,761+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$67,900
DeedBook 4217, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1984