Skip to content

1934 Ravenwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 19, 2024

Property Information

Block724.56
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage966
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
35%
Improvement Value:$136,400
65%
Total Assessment$210,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,831+5.2%
2024$3,642-12.8%
2023$4,176+0.4%
2022$4,158+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft966DeedBook 19795, Page 1856Recorded9/19/2024

Property Sale

Sale
$227,000
Sq Ft966DeedBook 19670, Page 1060Recorded5/1/2024

Property Sale

SaleMulti
$222,000
DeedBook 13866, Page 1872

Property Sale

SaleMulti
$186,500
DeedBook 11818, Page 1004

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 5664, Page 225

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 4871, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1958