Skip to content

1932 Ravenwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$49,800
Last Sale Date
May 23, 1983

Property Information

Block724.56
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,002
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
36%
Improvement Value:$132,900
64%
Total Assessment$206,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,518+5.6%
2024$3,331-11.6%
2023$3,771+0.5%
2022$3,753+4.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$49,800
DeedBook 4126, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1974