Skip to content

1910 Ravenwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Feb 25, 2021

Property Information

Block724.56
Lot93
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,678
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
20%
Improvement Value:$314,700
80%
Total Assessment$392,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,000+5.2%
2024$6,654+21.1%
2023$5,496+0.4%
2022$5,472+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,678DeedBook 18344, Page 1536Recorded3/2/2021

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,678DeedBook 16441, Page 295Recorded7/7/2016

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 11317, Page 527

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 10012, Page 302

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 5460, Page 87

Property Sale

SaleMulti
$44,750
DeedBook 3815, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1973