Skip to content

1955 Ravenwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Date
Mar 15, 1991

Property Information

Block724.57
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2CB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,728
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
24%
Improvement Value:$263,000
76%
Total Assessment$346,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,301+5.2%
2024$5,989+4.7%
2023$5,719+0.4%
2022$5,694+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4893, Page 450

Property Sale

SaleMulti
$41,900
DeedBook 4218, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1955