Skip to content

1937 Ravenwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 29, 2005

Property Information

Block724.57
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,079
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
35%
Improvement Value:$144,800
65%
Total Assessment$222,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,057+5.2%
2024$3,857-10.0%
2023$4,284+0.4%
2022$4,265+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 12750, Page 1596

Property Sale

SaleMulti
$95,500
DeedBook 5546, Page 377

Property Sale

SaleMulti
$47,500
DeedBook 3931, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1973