Skip to content

1933 Ravenwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Sep 30, 1997

Property Information

Block724.57
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,074
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
21%
Improvement Value:$306,600
79%
Total Assessment$389,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,095+5.2%
2024$6,744+20.8%
2023$5,584+0.4%
2022$5,559+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 5509, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1974