Skip to content

1927 Ravenwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Sep 1, 2023

Property Information

Block724.57
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,422
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
31%
Improvement Value:$184,700
69%
Total Assessment$267,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,875+5.2%
2024$4,634-12.9%
2023$5,323+0.4%
2022$5,300+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,422DeedBook 19482, Page 662Recorded9/12/2023

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,422DeedBook 16543, Page 1387Recorded10/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

SaleMulti
$8,500
DeedBook 3889, Page 242