Skip to content

1937 Oak Dale RoadToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block724.58
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,528
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
34%
Improvement Value:$160,700
66%
Total Assessment$243,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,438+5.2%
2024$4,218-19.2%
2023$5,218+0.4%
2022$5,195+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,528DeedBook 19652, Page 1926Recorded4/9/2024

Property Sale

Sale
$374,700
Sq Ft1,528DeedBook 18882, Page 817Recorded1/26/2022

Property Sale

SaleMulti
$250
DeedBook 5653, Page 736

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 5631, Page 263

Property Sale

SaleMulti
$42,600
DeedBook 3871, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1979