Skip to content

1952 Teakwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Date
Mar 12, 1986

Property Information

Block724.58
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,491
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
32%
Improvement Value:$165,300
68%
Total Assessment$243,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,430+5.2%
2024$4,212-15.4%
2023$4,977+0.4%
2022$4,956+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4409, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1969