Skip to content

1905 Teakwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 13, 2001

Property Information

Block724.59
Lot106
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
32%
Improvement Value:$160,600
68%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,272+5.2%
2024$4,061-9.7%
2023$4,496+0.4%
2022$4,477+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 10551, Page 281

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4743, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1983