Skip to content

1953 Teakwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 8, 2004

Property Information

Block724.59
Lot14.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,524
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
24%
Improvement Value:$234,500
76%
Total Assessment$308,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,618+5.2%
2024$5,340-4.9%
2023$5,614+0.4%
2022$5,589+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 11883, Page 1381

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 5315, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1995