Skip to content

1949 Teakwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$138,500
Last Sale Date
Mar 3, 2000

Property Information

Block724.59
Lot14.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,524
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
24%
Improvement Value:$233,400
76%
Total Assessment$307,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,598+5.2%
2024$5,321-0.6%
2023$5,351+0.4%
2022$5,327+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 10071, Page 1861

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5130, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1993