Skip to content

1944 Birchbark PlaceToms River, NJ 08753

Built 1954

Last Sale Price
$36,400
Last Sale Date
Jun 1, 1979

Property Information

Block724.59
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,254
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
19%
Improvement Value:$312,000
81%
Total Assessment$386,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,029+5.2%
2024$6,682-1.0%
2023$6,751+0.4%
2022$6,721+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$36,400
DeedBook 3826, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1954