Skip to content

1934 Birchbark PlaceToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 18, 2019

Property Information

Block724.59
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,482
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
32%
Improvement Value:$165,700
68%
Total Assessment$243,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,438+5.2%
2024$4,218-12.9%
2023$4,842+0.4%
2022$4,821+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,482DeedBook 17653, Page 590Recorded10/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 1973