Skip to content

1922 Birchbark PlaceToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$522,000
Last Sale Date
Jul 26, 2023

Property Information

Block724.59
Lot67
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,588
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
27%
Improvement Value:$220,500
73%
Total Assessment$303,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,527+7.4%
2024$5,146-15.3%
2023$6,075+0.4%
2022$6,048+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$522,000
Sq Ft1,588DeedBook 19463, Page 646Recorded8/18/2023

Property Sale

Sale
$347,999

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 16990, Page 1552Recorded1/9/2018

Property Sale

Sale
$332,500

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 15638, Page 1265Recorded9/13/2013

Property Sale

SaleMulti
$138,900
DeedBook 4775, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1977