Skip to content

1953 Pinemeadow AvenueToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Jul 25, 2000

Property Information

Block724.60
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,661
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
27%
Improvement Value:$223,600
73%
Total Assessment$306,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583+5.2%
2024$5,307+8.6%
2023$4,887+0.4%
2022$4,866+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 10156, Page 1788

Property Sale

SaleMulti
$89,890
DeedBook 4382, Page 975

Property Built

Built

Year Built: 1975