Skip to content

1953 Birchbark PlaceToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Date
Jul 30, 2016

Property Information

Block724.60
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,824
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
21%
Improvement Value:$297,700
79%
Total Assessment$375,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,842+5.2%
2024$6,503-4.8%
2023$6,834+0.4%
2022$6,804+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

SaleMulti
$254,700
DeedBook 11118, Page 1592

Property Sale

SaleMulti
$131,350
DeedBook 4533, Page 356

Property Built

Built

Year Built: 1987