Skip to content

613 Huckleberry LaneToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 7, 2023

Property Information

Block724.60
Lot117
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,948
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
33%
Improvement Value:$206,200
67%
Total Assessment$308,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,612+5.2%
2024$5,335+1.4%
2023$5,261+0.4%
2022$5,237+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,948DeedBook 19334, Page 789Recorded3/27/2023

Property Sale

Sale
$268,500

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 15601, Page 974Recorded8/1/2013

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5148, Page 15

Property Sale

Sale
$36,325
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972